k navigaci »
Ing. Jan Čoudek
Vlčnov 5
Zavlekov, 341 42

IČ: 73437581

Telefon
606 250 247
602 882 407

E-mail
info@mineralyklatovy.cz

Kontaktní osoba
Ing. Jan Čoudek

Ze světa minerálů

AMAZONIT

I když se amazonit jmenuje po řece Amazonce, nikdy se v této oblasti žádný nenašel. Snad je název odvozen od struktury kamene, která připomíná, jak se na zelené hladině řeky Amazonka blyští v paprscích Slunce jednotlivé vlnky. Hlavním nalezištěm amazonitu je totiž Indie, dále se těží v Brazílii, Kanadě i v Rusku.

Amazonit patří do skupiny minerálů živců, do kterých patří také labradorit, měsíční kámen a sluneční kámen. Živce jsou běžné nerosty, které mají přijatelnou cenu a vytvářejí zajímavé optické efekty. Drobné světlé až namodralé proužky na jasně zeleném podkladu způsobuje přítomnost olovnatých sloučenin. Některé exkluzivní drahé kameny, které se využívají zejména ve šperkařství, nemají světlé žilkování téměř patrné a drahokam vypadá spíše jako tyrkys se saténovým leskem.

Pomáhá tišit nervozitu, stres, výkyvy nálad, tlumí přebytečnou energii, podporuje vitalitu, udržuje rovnováhu v těle.

Uvolňuje svalové napětí a křeče, tiší bolesti hlavy a migrény, reguluje látkovou výměnu, ovlivňuje činnost podvěsku mozkového, vegetativního nervového systému, je schopen filtrovat elektromagnetické záření.Velmi účinný je při tišení menstruačních a porodních bolestí.

AMETYST

Ametyst je jeden z nejoblíbenějších drahých kamenů. Nejvíce se cení jeho krásně fialová barva. Oproti jiným drahým kamenům je cenově dostupnější. Ametyst je oblíbeným šperkovým kamenem. V poslední době bývá stále více vyhledáván i ve své přírodní podobě. Obzvláště potom ve formě ametystových geod, krystalů a drúz. Ametyst je považován za symbol zdrženlivosti. Dopomáhá duševnímu klidu, přináší štěstí, chrání před kouzly a opilostí. Ametyst je také považován za kámen zamilovaných.

Používá se při léčbě zánětů hrtanu, mandlí, při bércových vředech, ulevuje od otoků a bolestí, pomáhá při nespavosti, odstraňování špatných návyků (kouření, špatná životospráva), podporuje imunitní systém a je schopen odstranit z těla negativní energie.

AMONIT

Tvar i stočení i barva amonitu může připomínat beraní rohy. Amonit je zkamenělá schránka živočicha, který žil ve starověkých mořích před 400 miliony lety. Amonitová schránka je uvnitř rozdělena přepážkami na menší komory, ve kterých amonit vylučoval plyn. Tento plyn byl důležitý proto, aby se schránka vznášela ve vodě, neboť se vědci domnívají, že amoniti nežili na dně moře jako ostatní mušle a lastury dnes, ale že se vznášeli a plavali ve volném prostoru moře. Tím jak Amonit rostl, tím se také zvětšovaly jednotlivé komory na otevřeném konci. Amonité však vysycháním starověkých moří postupně vymírali a jejich schránky byly pohlceny v metamorfovaných kamenných masách, kde jsou znovu objevovány a zkoumány nejen geology, ale také paleontology. Největší nelezený amonit má velikost okolo 160 cm.

ACHÁT

Achátů je velká škála druhů a barevných odrůd zejména v šedých a hnědých odstínech. Achát každý i začínající mineralog pozná podle pruhování, které je pro achát tolik typické.

Achát (SiO2) je nerost složený převážně z vrstviček chalcedonu, což je vlastně mikrokrystalický nebo kryptokrystalický křemen. Achát má tvrdost kolem 7 a není štěpný. Ohnivý achát patří mezi nejvzácnější acháty. Je poloprůsvitný až opakní s duhovými (iridescentními) barvami na hnědém pozadí. Naleziště achátů jsou hlavně Brazílie, Uruguay, Madagaskar, Indie, Botswana, Maroko, Čechy... . Ohnivý achát se nachází v Mexiku a USA.

Pomáhá při velké psychické zátěži, dodává jistotu a sebedůvěru, zmírňuje komplexy méněcennosti a nedocenění, stres. Používá se při léčbě duševních chorob, podporuje funkci ledvin a močového ústrojí, čistí tělo od jedů a pomáhá zmenšovat otoky.

ACHÁT KRAJKOVÝ

Krajkový, neboli mexický achát je odrůdou chalcedonu. Struktury v tomto kameni připomínají lem krajky. Nalezištěm je Mexiko a Austrálie. Zajišťuje klid, štěstí a zbyvuje stresu.

ACHÁT MECHOVÝ

Mechový achát je vlastně odrůda chalcedonu, což je obecný název pro vláknitý křemen. Obsahuje zelené inkluze chloritu, celadonitu, nontronitu. Naleziště v Indii, Číně, Austrálii a USA. Mechový achát se používal a používá ve šperkařství, byl oblíbený pro svou zajímavou vnitřní strukturu a decentní barvu. Oblíbený je také mezi sběrateli kamenů.

APATIT

O apatitu by se dalo říci, že dobrých věcí je pomálu. Jedná se o velmi oblíbený a poptávaný drahý kámen ve špercích, neboť má neuvěřitelně čisté, jasné a neobvyklé barvy, které ještě prozáří správné vybroušení do tvarů diamantových brusů nebo do muglí. Ve Španělsku se apatitu mu říká chřestový kámen kvůli jeho unikátní, dalo by se říci až forforové žlutozelené barvě. Apatity ale mají daleko větší spektrum barevných odstínů modré, žluté, růžové či fialkové. Klasická naleziště apatitu jou v Brazílii, Kanadě, USA, odkud pochází zajímavý růžový apatit nebo na Madagaskaru. Apatit tvoří šestiboké krystaly a je velice citlivý na teplo.

Má podnětné vlastnosti, podporuje filantropické sklony, léčí kosti, a podporuje tvorbu nových buňek, pomáhá ke vstřebávání vápníku, prospívá chrupavkám, kostem, zubům a pohybovému ústrojí, snižuje tlak a chuť k jídlu, omezuje hyperaktivitu a působí podnětně při malátnosti. Uvádí do rovnováhy tělesnou, emocionální, duševní a duchovní stránku.

ASTROFYLIT

Astrofylit je silikát, vzniká v dutinách vyvřelých hornin, tvoří hvězdicovité shluklé čepelovité krystaly. Barva bronzově žlutá, hnědá až červenohnědá, šedohnědá, žlutošedá, pod různými úhly pohledu se proměnlivě třpytí hvězdicovité paprsky duhově petrolejové barvy. Název je odvozen z řeckého astron - hvězda a phyllon - list, pro jeho vnitřní lesk a slídové štěpení. Rok objevu 1854 v jeho typické lokalitě Laven Island, Norsko. Astrofylit je velmi vzácný, nachází se pouze na několika málo a vzdálených nalezištích na světě – Kanada, USA, Grónsko, Norsko a Rusko.

Astrofylit je vzácný kámen. Svému nositeli pomůže zbavit se závislostí, uvolňuje a osvobozuje. Zlepšuje soustředěnost, podporuje tvořivost, optimismus, pozitivní pohled na sebe samého. Astrofylit napomáhá regeneraci buněk, reguluje nervový systém, zlepšuje funkce mozku.

AVENTURÍN

Barva avanturínu je zelená v různých intenzitách, často s tzv. šumivým efektem, který vytváří kousky slídy, nebo hnědými skvrnami z hematitu. Aventurín je forma křemene, která se vyznačuje průsvitností a přítomností šupinek nerostných uzavřenin (inkluzí), které způsobují třpytivě lesklý vzhled, zvaný aventurescence. Nejběžnější barva aventurinu je zelená, ale může se vyskytovat také v oranžové, hnědé, žluté, modré, nebo šedé. Klasickou příměsí, která způsobuje stříbřitě zelený nebo modrý lesk, jsou ložiska fuchsitu. Oranžové a hnědé kameny jsou řazeny k hematitům.

Patří k nejvšestranějším a nejúčelnějším kamenům. Je to kámen, který působí vysoce kladně na vše, co má souvislost s prosperitou a majetkem. Ovlivňuje zejména centrum srdce, kde zklidňuje nadměrné emoce a dává tak našemu organismu pocit rovnováhy a uspokojení. Stejně tak pomáhá i při kožních nemocích, které jsou ovlivněny nervozitou a nevyrovnaným duševním stavem. Tibeťané jej užívali při léčbě krátkozrakosti. Dnešní prameny ho doporučují k terapii kožních chorob, nejčastěji je užíván v psychoterapii. Působí příznivě na štítnou žlázu, snižuje cholesterol a působí preventivně proti vzniku arteriosklerózy a propuknutí alergií. Ulevuje při migrénách, blahodárně působí na oči, plíce, nadledvinky, srdce, dutiny, svalový a urogenitální systém.

AMETRÍN

Ametrín se řadí do skupiny křemene (spolu s růženínem, křišťálem, ametystem a citrínem). Ametrín má dvojí zbarvení, a právě pro tuto charakteristiku se řadí k oblíbeným kamenům. Často se setkáme s ametrínem vybroušeným do vyvážených dvoubarevných polovin. Tradičním nalezištěm ametrínu je Bolívie.

Ametrín je ochranným kamenem, pomáhá nám překonat bolest jak fyzicou, tak duševní, přináší nám klid, znovunalezení sama sebe, mírnost, jemnost, radost. Dává nám pocítit, že na všem je možno si najít to krásné a pozitivní. Kamínek ametrínu se stane vaším společníkem pro chvíle, kdy se budete chtít uvolnit, načerpat novou energii a pocítit příval štěstí a radosti.

ARAGONIT

Nachází se také c Čechách. Aragonit je uhličitan vápenatý - CaCO3. Typická barva je bílá, šedá, modravá, žlutobílá. Tvoří krátce či dlouze krystaly, sloupcovité či vláknité krystaly. Aragonit nemá praktické využití, je ale ceněným sběratelským minerálem. Odrůda onyxový mramor bývá používán jako ozdobný minerál či je broušen jako kabošon.

Aragonit působí proti přepětí, zmatenosti, žaludeční nervozitě a problémům páteře. Pro dobré zuby, kosti, klouby a pleť.

BRONZIT

Bronzit patří mezi kosočtverečné pyroxeny. Tyto minerály mají podobné složení, ale liší se obsahem železa. Nejhojnější z nich je bronzit, v podstatě izomorfní směs železa a hořčíku. Bohatší železem je hypersten a skoro čistý křemičitan hořčíku je enstatit. Čím více železa bronzit obsahuje, tím je jeho barva tmavší a bronzovější. Bronzit je typickým minerálem hadců, takže jej v jižních Čechách můžeme najít v okolí Křemže, kde se vyskytuje v hornině nazývané bronzitit.

Bronzit pomáhá léčit kožní onemocnění a vyrážky, zmírňuje svalové napětí a křeče. Pomáhá při předčasném stárnutí pleti a při dehydrataci. Zmírňuje bolesti a podporuje činnost srdce a ledvin.

Celestin

Celestin patří mezi sírany. Je bezbarvý, bílý i světle modrý, může být průhledný i průsvitný. Název pochází z latinského coelestis = nebeský, charakterizující jeho nebesky modrou barvu. Hojný bývá v mořských jílovitých sedimentech. Při hoření barví plamen do karmínově červena, využívá se proto v pyrotechnice. Nalezištěm nejkrásnějších celestinů je Madagaskar. Uklidňuje, ulevuje od bolestí a nosíme ho pro štěstí.

AKVAMARÍN

Akvamarín je světle modrá až modrozelená odrůda berylu. Čím je barva modřejší, tím lépe. Zelenavé odstíny jsou ceněny méně, proto se mnoho akvamarínů zahřívá a tím se jim barva většinou vylepší trochu více do modra. Akvamaríny se vyskytují ve větším množství a také často i ve větších kusech než smaragdy.

Akvamarín zajišťuje dobré zdraví, mírní bolesti zubů, léčí žaludek, jícen, čelisti, bolesti v krku, sennou rýmu, funguje proti krátkozrakosti i dalekozrakosti.

CHALCEDON

Chalcedon je silikát, mikrokrystalická odrůda křemene, voskového až matného lesku, průhledný až průsvitný. Nachází se v barvách bílá, modrá, růžová a šedá.

Chalcedon je kamenem komunikace. Nošení chalcedonu blízko čakry hrdla nám pomáhá volit ta správná slova. Chalcedon pročišťuje řeč nejen od špatných slov, ale i od vad řeči jako je zadrhávání. Chalcedon také harmonizuje funkci štítné žlázy i dýchacích cest.

CHIASTOLIT

Chiastolit je minerál s typickým křížem uprostřed. Chiastolit je odrůdou andalusitu. Vyskytuje se v hnědé a šedé barvě. Nalezišti chiastolitu jsou Austrálie, Čína, Rusko, USA, Španělsko, Francie a další země.

Chiastolitu se říká také křížový kámen nebo vílí kříž. Přirozeně se chiastolit vyskytuje v hrubých krystalech a po rozříznutí je typické vyobrazení kříže – právě proto byl chiastolit odedávna považován za mocný amulet. Tento křížový kámen měl pomoci uvědomit si vlastní identitu a poslání na světě, podpořit vytrvalost a naději. V oblasti léčitelství se chiastolit využíval k podpoře spánku, pohybového ústrojí, kloubů a kostí, k zastavení krvácení.

CHRYSOKOL

Chryzokol je minerál zeleno-modré barvy. Je matný až voskově lesklý. Těžen je na několika ložiscích v provincii Shaba v Konžské demokratické republice. U nás se vyskytl na drobném ložisku měděných, olověných a zinkových rud v Rokytnici nad Jizerou v Krkonoších anebo v dutinách čedičů u Lomnice nad Popelkou.

Chrysokol uklidňuje, podporuje schopnost vcítit se, vyrovnanost mezi tělem fyzickým a energetickým. Zmírňuje bolesti krku, uvolňuje napětí šíje a upravuje funkci štítné žlázy, zklidňuje srdce a krevní oběh. Podporuje potřebu žít zdravě a přírodně, prohlubuje radost z krásy a harmonie.

CHRYSOTIL

Chryzotil nebo-li azbest je vláknitá forma hadce. Název hadec neboli serpentin pochází od toho, že se v dřívějších dobách lidé domnívali, že je hadec protijedem při hadím uštknutí. Jiné vysvětlení je, že byl název hadec odvozen od podoby horniny hadec s hadí kůží. Azbest znali již staří Řekové a Římané a obdivovali jeho jemná vlákna, protože se neměnila ani v nejprudším žáru. Azbest taje teprve při teplotě 1550°C. Chryzotil se vyskytuje v jemných rovnoběžně uspořádaných vláknech a vyplňuje trhliny v hadcích (odtud název hadcový azbest). Hadec sám dále zvětrává na kysličníky železa (limonit, goethit), přičemž se tvoří i celistvý magnezit a opál. Chryzotil se spolu s dalšími produkty zvětrávání hadců vyskytuje v širším okolí Křemže.

Chrysotil pomáhá při chronické únavě, zánětech, roztroušené skleróze, dráždivém kašli a rozedmě. Podporuje příštítnou žlázu, mozkový kmen, žíly a tepny. Chrysotil Vám pomůže přinést to, po čem toužíte, ale musíte si před použitím ujasnit i důsledky svého přání.

CHYTHA

Serpentin chytha je poměrně vzácný kámen, který se používá k léčitelské účely, také jako prevence zdraví a je to kámen vhodný i na meditaci. Uklidňuje, má pozitivní vliv na stres, pomáhá nám najít vnitřní klid.

Léčebné účinky: pokud se v noci části budíte a přiložíte si ho na tvář nebo čelo, pomůže vám uklidnit se a spát lépe. Zmírňuje bolesti ledvin, upravuje močové cesty.

CHRYZOPRAS

Chryzopras je silikát, zelená odrůda chalcedonu. Jablečně zelený, citronový, matný, skvrnitý, často malé a ohlazené kousky. Patří mezi chalcedony, nejvíce ceněná odrůda je zbarvena do průsvitně jablečné zeleně. Zbarvení je způsobeno přítomností niklu. Velmi kvalitní exempláře bez kazů, nedokonalostí a inkluzí jiných minerálů mohou být velmi drahé. Naleziště jsou v Austrálii, Rusku, Kalifornii a Brazílii.

Chryzopras ochraňuje děti, zvířata a také mladé rostlinky. Také pomáhá vyrovnávat emoce a sexuální nerovnováhu. Podněcuje různé talenty a rozvíjí tvůrčí schopnosti, zvyšuje důvěru v obchodních i osobních mezilidských vztazích. Nastoluje rovnováhu mezi ideály, v něž věříte, a vaším skutečným chováním. Rozvíjí schopnost plynule hovořit a bystře uvažovat, u dětí brání vzniku nočních můr a tísnivých představ. V citové oblasti chryzopras vyvolává pocit bezpečí, jistoty a důvěry. Pomáhá relaxaci a přináší klidný spánek.

ČAROIT

Čaroit patří mezi křemičitany, je fialové barvy a má vláknitý vzhled. Naleziště jsou v Rusku. Napomáhá překonávat strach, potlačuje stres, dodává nám odvahy.

DUMORTIERIT

Dumortierit je silikát, odrůdou křemene. Byl objeven a popsán v roce 1881 a pojmenován podle francouzského paleontologa Eugene Dumortiera (1803-1873). Modrý, šedomodrý, fialovomodrý, červenavě hnědý, červený, hutný zaprášený, skvrnitý neprůhledný kámen s duhovými odlesky, včetně modrých. Naleziště v USA, Brazílie, Namíbie, Srí Lanka, Madagaskar, Kanada, Francie, Polsko, je snadno dostupný.

Dumortierit má příznivý vliv má na naši psychiku, pomáhá brát život s nadhledem, povznést se nad starosti a nezabývat se malichernostmi. Jeho pomoc ocení především lidé, kteří se zbavují závislostí (cigarety, alkohol, lehké drogy).

FLUORIT

Fluorit je jednoduchý halogenid, sloučenina kovů s fluoridem vápenatým, dal jméno jevu fluorescence (viditelné vydávání slunečního světla v reakci na dopad paprsků UV záření), průhledný až průsvitný, skleného lesku a dokonalé štěpnosti. Fluorit je velmi citlivý na teplo. Česky se také nazývá kazivec. Velice pěkné ukázky fluoritu vytvářejícího velké modré a zelené kubické krystaly se nacházely například ve Vrchoslavi v severních Čechách.

Fluorit zahání negativní energii a poruchy všeho druhu, čistí, odstraňuje a přeorganizuje v těle vše, co není v naprostém pořádku, likviduje viry, léčí všechny druhy infekce včetně rýmy a nachlazení, regeneruje kůži a sliznice.. Odstraňuje vrásky, blahodárně působí na zuby a lze jej použít během stomatologických zásahů, dále na kosti, artritidu, revmatismus, bolesti zad, zlepšuje funkčnost kloubů, přispívá k hojení vředů a ran a pomáhá obnovovat sexuální rozkoš.

GAGÁT

Gagát (lidově nazýván čarodějnický jantar, černý jantar) není minerál, je to zkamenělé zuhelnatělé dřevo, tedy organický materiál. Vyskytuje se ve dvou formách - tvrdý a měkký. Černý, nebo tmavohnědý, ale může obsahovat inkluze pyritu, které jsou mosazné barvy a kovové lesklé, gagát je podobný uhlí, většinou vyleštěné a malé kousky, z měkkého gagátu vytváří umělci vyřezávané tvary. Lze jej snadno leštit, proto je ve šperkařství vyhledávaný. Byl velmi oblíbený jako drahý kámen do smutečních šperků na začátku 19. století. Naleziště po celém světě, hlavně v USA, nejstarší naleziště jsou v Anglii.

Gagát je dobrý na krev. Tiší migrény, bolesti čelních dutin, bolesti zubů, vyvolává opožděnou menstruaci, vysušuje rány a staví krev, pomáhá při bolestech žaludku. Odebírá negativní energii, též nazýván kamenem smutku, tichého odevzdání, pomalého zapomnění.

GIRASOL

Když se z opálu ztratí tak akorát vody, aby z něj ještě nebyl křemen, ale zároveň už nezůstal opálem, narodí se nový kámen jménem girasol. Tento kámen je pak jedinečný tím, že v sobě skrývá vlastnosti obou minerálů - tedy opálu a křemene najednou. Přes jeho kouzelný, jemně mléčný svit uvidíme i droboučké odrazy všech barev duhy a jeho jemnou opalizaci. Podívejme se ještě blíže a dohlédnete až na samé dno své duše.

Girasol léčí většinu kožních problémů, čistí pleť, akné, otoky po štípnutí hmyzem a vyrážky. Léčí také poranění, škrábance, řezné rány a podobně. Velice pomáhá při bolestech hlavy, má léčivý vliv na popálenou kůži po nadměrném opalování. Girasol působí tam, kde je disharmonie.

GRANÁT (ALMADIN)

Granáty patří k nejběžnějším nerostům a podílí se značnou měrou na stavbě některých hornin (například granulitu), svou povahou se řadí mezi silikáty. Červený, růžový, oranžový, žlutý, hnědý, černý, průhledný či průsvitný krystal, často malý a vybroušený, případně v podobě většího a matného kusu. Jméno "granát - garnet", může pocházet buď z anglického slova "gernet" - tmavě červená, nebo z latinského "granatus" - zrno. Barvou je červený, hnědý, černý, žlutý, oranžový a zelený. Granát se vyskytuje v mnoha barevných podobách dle příměsí minerálů. Je známo 15 odrůd granátu. Zemí původu je Brazílie, Madagaskar, Čechy.

Granát regeneruje organizmus, obnovuje ztracené síly, čistí krev, podporuje metabolizmus, pomáhá lepšímu vstřebávání minerálů a vitamínů, regeneruje DNA, příznivě působí na páteř, srdce a plíce.

HELIOTROP

Heliotrop je silikát, odrůda chalcedonu, do zelena obarvená silikáty železa a rudými krůpějemi jaspisu, průsvitný, skelného lesku, bez štěpnosti. Barva zelená s červenými skvrnami. Naleziště v Brazílii, Austrálii, České republice, Rusku, Indii.

Heliotrop zastavuje krvácení, léčí hemeroidy. Měl by mít stejné účinky jako jaspis a ještě zaručovat dlouhé a stálé zdraví. Pomáhá při léčbě nemocí z ozáření a detoxikaci. Má pozitivní vliv na krev, posiluje a stimuluje celý organismus, přináší léčebnou sílu do krve, čistí krev a odbourává toxické látky. Léčivé účinky: má blahodárný vliv na vylučování jedů z těla. Pomáhá při nemocích z ozáření. Má pozitivní vliv na krev, posiluje celý organismus.

HEMATIT (KREVEL)

Hematit, česky krevel, je kvalitní železná ruda. Název v řečtině i v češtině získal podle své barvy, která připomíná barvu krve. Jedná se o jednoduchý kysličník železa s obsahem železa až 70%. Nejčastěji bývá jemně rozptýlen v horninách a dodává jim červenou barvu. Hematit je nerostná forma železa, je tvrdší než čisté železo, ale mnohem křehčí. Hematit se často používá i jako barvivo.

Uvádí do rovnováhy tělo, mysl i ducha, ochraňuje před negativními duchovními vlivy, pro vnitřní klid, vitalitu, vůli, odvahu, rozhodnost, vyrovnanost, podporu tvorby červených krvinek a krevního oběhu, srdce, plíce, játra, slezinu, léčí anemii a nemoci krve. Psychické výkyvy a poruchy, stres, nejistota, beznaděj, tělesnou vyčerpanost, nedostatečnou funkci ledvin, menstruační poruchy a bolesti, zástavu krvácení, otoky a sraženiny.

HYPERSTEN

Hypersten dostal své jméno roku 1806. Temný kámen fascinující svým stříbřitým leskem. Barvy hypersthenu jsou tmavé, bývá černý, zeleně nebo hnědě černý, lesk skelně mastný, průsvitnost velmi nepatrná. V Čechách se vyskytuje hypersthen jen řídce u Ronšperku a Všerub nedaleko Domažlic, nejpěknější variety pocházejí z pobřeží labradorského, z ostrova Skye, z Norska a z Kanady.

Je používán k ochraně, věří se, že dokáže obrátit negativní působení zpět ke svému původci. Také podporuje rozhodnost a asertivitu majitele a zajišťuje změnu k lepšímu. Vyvolává naprostý klid, proto je vhodný pro ty, kteří mají problém se zklidnit. Je to kámen zdvořilosti, posiluje soudnost bez předsudků, pomáhá k sebeuplatnění a zachování si chladné hlavy,při chronickém vyčerpání, vstřebávání železa, při křečích a nervozitě.

HOWLIT (MAGNEZIT)

Howlit je křemičitan bóru a vápníku. Tvoří bílé, zemité, křídovité a porcelánovité hlízy. Howlity jsou hojně využívány k napodobení tyrkysu. Tyto hlízy snadno přijímají modré barvivo a takto obarvené howlity jsou běžně vydávány za populární tyrkys. Někdy jsou namodro obarvené howlity nabízeny pod zavádějícím obchodním názvem tyrkenit. Je hojný na ložiscích borátů v Kalifornii v USA a v Kanadě.

Howlit přináší úlevu při nespavosti, udržuje rovnováhu vápníku v těle, přispívá k dobrému stavu zubů, kostí a měkkých tkání.

JADEIT

Jadeit je silikát, pyroxen, jehož zelená odrůda je též označovaná či spíše zaměňována často s nefritem (jadeit má zrnitou strukturu, nefrit je hedvábně vláknitý), je průsvitný až neprůsvitný, skelného až mastného lesku, s dobrou štěpností. Barvy: bílý, zelený, fialový, oranžový, růžový, hnědý, žlutý, červený, modrý, černý. Naleziště jsou v Japonsku, Číně, USA, Rusku a Korei.

Jadeit omlazuje, nikdy neabsorbuje negativní energie, tj. chrání a regeneruje. Vhodný pro koncentraci a proti závratím. Odstraňuje melancholii, kámen moudrosti. podporuje imunitní systém organismu, léčí ledvinové nemoci a choroby, upravuje špatnou filtraci a odvodnění těla. Zmírňuje průběh chřipkových onemocnění, bolesti hlavy a migrény.

JANTAR

Jantar je zkamenělá (fosilní) pryskyřice většinou třetihorních jehličnatých stromů. Je beztvarý (amorfní). Je průhledný až opakní, světle žlutý až tmavě hnědý i černý, oranžový, červený i bílý. Je nápadně lehký, může i plavat ve vodě. Někdy obsahuje uzavřené části rostlin a hmyzu, které se v třetihorní době přilepily na vytékající pryskyřici. Největší nalezené kusy jantaru jsou až 10 kg těžké. Hlavní naleziště jsou pobřeží Baltského moře, Dominikánská republika. Často se prodává levnější rekonstruovaný z malých kousků, je napodobován mnoha uměle vyrobenými materiály, jako jsou plasty, sklo, nebo umělé i přírodní pryskyřice.

Léčí oči, uši, žaludek, krční choroby, revmatismus, zuby, mírní horečky. Přináší vitalitu, odstraňuje úzkost, příznivě na páteř. Podporuje proces léčení vlastní vůlí. Lze použít u všech druhů nemocí, všechny oblasti těla, kde cítíme napětí, bolest nebo poruchu. Dodává fyzickou i psychickou energii. Pomáhá od bolestí.

JASPIS

Jaspis je neprůsvitná odrůda chalcedonu (křemene), hustá, neprůhledná, mikrokrystalická. Nejčastěji červený, hnědý, žlutý, zelený, modrý, fialový, růžový, šedý, bílý, černý, matný se vzorem, často omletý vodou a vyhlazený. Jaspis je jedním z nejrozšířenějších druhů polodrahokamů na světě, má mnoho odrůd, vyskytuje se téměř ve všech barvách, od kterých se odvozují jeho další názvy. Spojuje v sobě škálu barev i vzorů. Podle starých pramenů bývá často označován za "Matku všech kamenů". Naleziště jsou po celém světě.

JASPIS BRECKIOVÝ

Jaspis brekciový je kámen kreativity a fantazie, ale i zemitosti. Aktivuje životně důležité orgány v těle. Nabízí vhled do těch nejobtížnějších situací, dokáže uklidnit rozbouřené city, je spojen se základní čakrou, čistí a stabilizuje auru, přináší zdraví a sílu, odstraňuje toxiny z oběhového systému, krve a jater.

JASPIS ČERVENÝ

Jaspis červený zastavuje krvácení, léčí ženské nemoci. Dodává tělu energii, vhodný při prevenci zhoubných nádorů, při léčbě ledvin a močového měchýře, při vyplavování ledvinového písku a kamenů, při nemocích vaječníků a vejcovodů, při překonávání nevolnosti. Moudrost, trpělivost, chrání před černou magií, proti nočním můrám.

JASPIS DALMATÝN

Jaspis dalmatýn povzbuzuje věrnost a harmonizuje emoce, snižuje pomstychtivost, velice svědčí dětem a je obzvlašť vhodný v noci pro zajištění klidného spánku bez nočních můr. Upevňuje ducha, povzbuzuje smysl pro humor, je vhodný proti depresi a vyčerpání energie. Prospívá chrupavkám a správným reflexům, zabírá proti nervozitě a výronům, vyrovnává jin a jang, zlepšuje náladu a zabraňuje nočním můrám.

JASPIS HADÍ

Díky němu je člověk schopen dokončit započaté dílo, uskutečnit časem opuštěná předsevzetí. Podporuje také funkci ledvin a žlučníku a aktivuje krevní oběh.

JASPIS LEOPARDÍ

aspis leopardí je neprůhledný kámen s leopardími skvrnami, snadno dostupný, naleziště v Jižní Americe. Snižuje nejistotu, léčí emoční tělo a posyluji smysl pro vlastní já. Nastoluje rovnováhu mezi aktivitou a pasivitou, duchovnem a emocemi, vytyčuje životní cestu. Pomáhá při řešení těžkých úkolů a dosahování cílů. Pomáhá překonávat strach, vinu a citový stres, dodává klid a ztišení. Pomáhá buněčné paměti, při obnově tkání, trávení, vyměšování, při bolestech břicha, kožních chorobách, ledvinových či žlučových kamenech, při potlačení tělesného pachu a nespavosti.

JASPIS KAMBABA

Jaspis kambaba má schopnost stabilizovat emoce a způsob výživy a pomáhá nám při spojení s energií Země.

JASPIS KYTIČKOVÝ

Kytičkový jaspis z Jihoafrické republiky má příjemné hnědočervené zbarvení s velmi zajímavou proužkovanou kresbou. Nachází se spolu s jinými druhy jaspisů v polopouštní oblasti Great Karoo v okolí města Postmasburg. Říká se mu také jaspis zebra.

JASPIS MOOKAIT

Jaspis mookait pomáhá za každé situace naleznout vnitřní klid skloubit vnější aktivitu s duchovní potřebou. Podporuje léčbu zranění a otoků .

JASPIS OBRÁZKOVÝ

Je úzce spjat se zemí, podporuje a rozvíjí kořenovou čakru, vypráví pomocí svých obrázků poselství minulosti, vynáší na povrch potlačené pocity, vinu, nenávist, lásku a přináší poučení do další fáze života, přináší klid, odstraňuje strach, čistí ledviny a podporuje imunitní systém.

JASPIS OCEÁNOVÝ

Jaspis oceánový je kamenem zdraví, má silné léčivé účinky, podporuje uzdravovací proces těla, léčí zažívací trakt a vylučovací orgány, odstraňuje toxiny z těla, hojí záněty, podporuje nervový a imunitní systém, buněčnou regeneraci a obnovu organismu hlavně při nejrůznějších nádorech, zbavuje nočních můr a podporuje klidný spánek.

JASPIS PÍSKOVÝ

Jaspis pískový je pro štěstí, krásu, ochranu, zdraví a léčení.




JASPIS POLYCHRONIC

Jaspis polychronic (polychrom) je tvořen směsí chalcedonu, opálu i jemnozrnného křemene s příměsí železitého pigmentu. Obsah železa také způsobuje nádhernou pastelovou kresbu kamene. Jaspis polychrom se nachází v omezeném množství na Madagaskaru.

JASPIS SHELL

Jaspisu shell se také říká mušlový kámen. Zprostředkuje pocit klidu, úplnosti, ochrany, zakotvení. Léčí to, co právě potřebuje léčení - jeho energie jde přímo do oblasti, která je najoslabenejší.

JASPIS SKVRNITÝ

Jaspis skvrnitý pomáhá při prosazování vlastních nápadů, dodává energii, detoxikuje a regeneruje tělo.

JASPIS TYGŘÍ

Tygří jaspis je vhodný pro meditaci, vrací snílky na zem, detoxikuje a pomáhá kuřákům s kouřením přestat.

JASPIS ŽLUTÝ

Jaspis žlutý vštěpuje trpělivost a snášenlivost. Při zácpě a žaludečních vředech, povzbuzuje činnost jater, žlučníku a slinivky. Kámen dlouhověkosti, nositel hutné a očistné vibrace. Pomáhá při střevních chorobách, zácpě a žaludečních vředech.

KALCIT

Kalcit vzniká krystalizací z magmatu, vyskytuje se ve vápencových usazených horninách. Je většinou neprůhledný, barví plamen do červena. Naleziště v Českém a Moravském krasu, v Karpatech či Alpách. Bystří smysly, posiluje paměť, tiší neklid, vztek a zlost, posiluje sebevědomí.

MANGANOKALCIT

Je vlastně kalcit s příměsí manganu, který jej barví do růžova. Je to kámen odpuštění. Tiší a uklidňuje, přitahuje k sobě lásku a to i lásku k sobě samému. Zbavuje strachu a pomáhá překonávat různá traumata. Nalezištěm je Peru.

KALKCHOLIT

Kalkcholit je vhodný pro dobré zuby, kosti, klouby a pleť. Nalezištěm je Peru.

KARNEOL

Většina těchto minerálů pochází z Brazílie v jižní Americe, kde se ještě pro zvýraznění a sytost barvy dobarvují. Další naleziště je v Indii nebo Austrálii, také v ČR i na Slovensku. Dříve se používal k výrobě pečetidel, protože se velice dobře odděluje od vosku. Nošení karneolu navozuje dobrou náladu, zahání nejistotu a dodává energii a to hlavně svou barvou.

KORÁL

Nalezištěm je Středozemní moře, říká se mu také houbový korál. Je to kámen ochrany, zejména ženy chrání před neplodností, zahání depresi a strach, dodává odvahu a moudrost. Používá se při léčení anémie, neplodnosti a podvýživě. Červený korál hřeje, povzbuzuje a oživuje. Kromě červeného korálu se vyskytuje také růžový a bílý korál.

KŘEMEN

Křemen tvoří oxid křemičitý, jeho barva závisí na obsahu různých příměsí. Do této skupiny patří fialový ametyst, čirý křišťál, žlutý citrín, hnědá čirá záhněda, růžový růženín a další, což jsou vlastně polodrahokamy. Krystaly v křemeni se stáčejí, proto rozlišujeme levotočivý a pravotočivý křemen. Nejznámější naleziště v ČR jsou doly ve Stříbře, ryolitový lom u Těškova nedaleko Hořovic a další. Křemen dokáže tišit různé bolesti, hlavně bolesti hlavy a zubů, vhodný na nevolnosti.

KŘIŠŤÁL

Křišťál je bezbarvá odrůda křemene. Je hojně používán ve šperkařství a laserové technice. Původně byl považován za nemrznoucí led. Používá se také v zapalovačích pro zažehnutí jisker. Křišťál je považován za univerzální léčivý kámen, zesiluje energii, je vhodný pro meditace, chrání před vším negativním. Tento minerál harmonizuje, ochraňuje a posiluje.

KYANIT

Kyanit mívá modrošedou barvu, nachází se u Lipna, na Železné Rudě, v Brazílii a ve Švýcarsku. Odstraňuje bloky, stres, strach, zklamání. Vhodný proti bolestem, vysokému tlaku, léčí infekce a horečku, snižuje nadváhu. Výborný pro umělce – léčí krk a hlasivky.

LABRADORIT

Labradorit patří do skupiny živců. Na těchto minerálech lze pozorovat hru světla, při které se kámen mění od žluté, zlaté, zelené do modré barvy. Říká se tomu labradorizace. Jméno kamene pochází z kanadského poloostrova Labrador, kde byl objeven. Nalezištěm je Mexiko, Kanada a Madagaskar. Šperkové kameny se také nazývají spektrolity. Labradorit léčí nachlazení, revmatismus, odstraňuje stres a snižuje krevní tlak.

LAPIS LAZULI

Lapis lazuli je drahým kamenem, hojně se používal ve špercích již v Egyptě. Dělalo se z něj barvivo tzv. ultramarín, ale bylo velmi drahé, dokud se nezačalo vyrábět uměle. Umělé barvivo ovšem bledne, kdežto barvivo z drceného lapisu si svou barvu udržuje i po staletích. Lapis je považován za kámen přátelství a harmonie ve vztazích. Pomáhá vidět realitu a říkat otevřeně své názory.

LARIMAR

Modrobílý kámen je zvláštní odrůda skupiny křemičitých minerálů zvané pektolity. Pektolity jsou rozšířené po celém světě, jen larimar se nachází na jediném místě na světě a to v Dominikánské republice v oblasti Los Chupaderos. Larimary se brousí do tvaru muglí, což je z rubu plochý, z líce jemně oblý tvar, ve kterém vynikne zvláštní zbarvení každého kamene. Tak jak nám svojí barvou a strukturou tento kámen nabízí pohled do hlubin moře, tak nám samotným pomáhá nahlížet do vlastní duše. Larimar je kámen vody a proto jej čistíme pod proudem vody a nabíjíme v misce s vodou spolu s křišťálem na slunci.

LARVIKIT

Larvikit je v ČR špatně dostupný kámen. Vyskytuje se pouze v Norsku a je to jeden z nejvzácnějších kamenů používaných ve stavebnictví. Zvyšuje vitalitu, napomáhá pročišťování tkání, uklidnění a snižování krevního tlaku, napomáhá mozku snadněji přijímat nové informace.

LEPIDOLIT

Lepidolit má odstíny fialové a růžové barvy, obsahují třpytky - takzvanou lithnou slídu, tyto minerály jsou velice atraktivní. Naleziště lepidolitu jsou hlavně Brazílie, Madagaskar a USA. Lepidolit je přiřazen elementu vody a planetám Neptun a Jupiter. V oblasti léčitelství se věřilo, že lepidolit účinkuje při alergii, posiluje imunitní systém, ulevuje při vyčerpanosti, odvádí z kůže toxické látky, a potlačuje bolest zad a kloubní potíže.

MAGNEZIT

Magnezit (také křepelčí kámen) má bílou křídovou barvu se šedou žilnatou strukturou. Posiluje vůli, pomáhá při odstraňování zlozvyků jako jsou kouření, nadměrné pití, přejídání, celkově duševně očišťuje. Magnezit se velmi dobře barví, proto jej najdeme v mnoha barevných variantách, například ve světle modré, pak se mu říká howlit.

MALACHIT

Malachit má sytou zelenou barvu s pruhovanou strukturou. Malachit, jako většina ostatních zelených kamenů, harmonizuje naše tělo s přírodou. Zelený malachit nás podporuje v intuici a trpělivosti. Malachit je kámen, jehož struktura podporuje kreativní tvoření, malachit podporuje také správnou srdeční činnost, srdce je více odolné stresu i citovým výkyvům. Naleziště malachitu jsou Zambie, Maroko, Rusko, Kongo a další.

MĚSÍČNÍ KÁMEN

Měsíční kámen (adulár) se jmenuje podle měsíčního světla, které jako by hrálo uvnitř tohoto minerálu. Tomu se říká adularescence. Barva měsíčního kamene je bílá, mléčná až našedlá, některé druhy adulárů mají pastelovou barvu v teplých zemitých tónech. Nejznámější naleziště měsíčního kamene jsou v Indii, Barmě či na Srí Lance. Měsíční kámen je kámen ženy a matky, podporuje všechny ženské vlastnosti a pomáhá i s nemocemi, ke kterým mají ženy sklony.

MUGLESTONE

Muglestone (aneb tygří kůže) je minerál, který se nachází v Jižní Africe, je to druh jaspisu s vysokým obsahem hematitu. Jednotlivé vrstvy nerostů tvoří pruhy různých barev. Pro svoji zajímavou barvu a strukturu je oblíbeným materiálem na gravírování, broušení kabošonů a výrobu tromlovaných kamenů.

MUŠLOVÝ MRAMOR

Mušlovému mramoru se také říká jaspis shell či jaspis mušlový. Jedná se vlastně o zkamenělé mušle. Léčí to, co je právě potřeba léčit, jeho energie jde přímo do oblasti, která je nejoslabenější.

NEFRIT

Nefrit je hedvábně vláknitý tzelený minerál, často se zaměňuje s jadeitem, který je mnohem levnější a struktury zrnité. Pomáhá tělu léčit se, léčí ledviny, močový měchýř, srdce, žaludek, kyčle, slezinu, detoxikuje, obnovuje buněčný a kosterní systém. Nalezištěm je Japonsko, Čína, USA, Rusko a Korea.

OBSIDIÁN

Obsidián je vulkanická vyvřelá hornina. Přírodní vulkanické sklo obsidián vzniká prudkým zchladnutím lávy, má výrazný lesk a lom, pro svoji štěpnost je vhodný k výrobě nástrojů. Typický obsidián je černý, hnědé odstíny tvoří přítomnost hematitu a tzv. vločkový obsidián tvoří kulovité agregáty s jehlicovitými krystaly.

OBSIDIÁN APAČSKÉ SLZY

Obsidián s přízviskem „apačské slzy“ se vyskytuje ve formě nepravidelných kuliček vulkanického skla, uzavřených v matečné hornině, kterou tvoří měkký sklovitý perlit. Kameny se nacházejí v Arizoně v pouštní oblasti Superior.

OBSIDIÁN DUHOVÝ

Z Mexika pochází krásný tmavý, jemně proužkovaný duhový obsidián. Při správné orientaci kamene dochází na jeho jemných vrstvičkách k lomu světla, který vytváří duhové efekty.

OBSIDIÁN MOCCA

Obsidián je znám také jako sopečné sklo, pochází z Mexika. Mexické obsidiány byly používány již starými Aztéky, kteří z něho vyráběli ozdoby, zbraně i rituální předměty.

OBSIDIÁN STŘÍBRNÝ

Obsidián stříbrný má šedočernou barvu a výrazný stříbřitý lesk, který je způsoben přítomností drobných vzduchových bublinek a příměsí uvnitř obsidiánu. Nejkrásnější stříbrné obsidiány pocházejí z Arménie.

OBSIDIÁN VLOČKOVÝ

Obsidián vločkový vznikl přibližně před 2,5 mil. let během sopečné erupce na území Black Spring v západním Utahu (nachází se pouze v této lokalitě). Černé sopečné sklo zde obsahuje „bílé sněhové vločky“ minerálu cristobalitu (vysokoteplotní modifikace křemene).

OLIVÍN

Olivín neboli peridot je průsvitný, vulkanického původu. Naleziště jsou v Brazílii, Egyptě a USA. Léčí brzlík, plíce, srdce, močový měchýř, slezinu, zrak, trávicí ústrojí a vředy. Uklidňuje, má regenerační účinek na tkáně. Působí na kůži, posiluje metabolismus, mírní depresi.

ONYX

Onyx je černá nebo černobíle proužkovaná odrůda chalcedonu. Prsteny a amulety z onyxu se používaly jako pečetidla. Přírodní onyxy pocházejí z Indie a Brazílie. Onyx redukuje nekontrolovatelné sexuální tužby, působí na zuby, kosti, kostní dřeň, léčí krevní poruchy a problémy nohou. Je to ochranný kámen, brání a ochraňuje před negativitou vědomě namířenou proti vám.

OPÁL

Opál je drahým kamenem existující v mnoha barevných variantách - bezbarvý, bílý, žlutý, oranžový, růžový, černý i tmavě modrý. Naleziště je v Austrálii, Novém Zélandu, Indii, Honduras, USA, Mexiku, Peru a Brazílii. Léčí infekce a horečky, blahodárně působí na zrak, pomáhá při porodu, čistí krev a ledviny a dodává celkovou sílu k životu.

ORTHOCERAS

Orthoceras byl masožravý hlavonožec, svého času byl pánem moří. Jeho jméno znamená něco jako "rovný roh", což naznačuje tvar jeho schránky. Je to předchůdce dnešních chobotnic, mohl dorůst až délky 14 metrů.

PORCELANIT

Porcelanit je přeměněná hornina, která vzniká při styku jílů s vyvřelými horninami. Působením horkého magmatu, dojde při teplotách okolo 1000 °C k vypálení jílu na materiál podobný porcelánu. Štípáním porcelanitu i z českých nalezišť, se dají najít například otisky listů palem a jiných rostlinných materiálů.

PREHNIT

Prehnit je poměrně hojný křemičitan hliníku a vápníku. Bývá bezbarvý, šedobílý či zelený. Vždy je skelně lesklý. Byl objeven v roce 1788 v Jihoafrické republice a pojmenován podle svého objevitele plukovníka H. von Prehna. V Čechách je nejznámějším nalezištěm prehnitu kamenolom Markovice u Čáslavi. Krásné zeleně zbarvené prehnity pocházejí z naleziště v Jihoafrické republice, Mali a Číny.

PYRIT

Pyrit krystaluje v kubické soustavě. Velmi typické jsou pro něj pravidelné jasně omezené krychlové krystaly, které dorůstají velikosti až několika decimetrů. Je světle mosazně žlutý a má vysoký kovový lesk. Drúzy krásných zlatavých krystalů se nacházejí v řadě lokalit celého světa, nejkrásnější pocházejí z Peru. Pyrit je vyhledávaným sběratelským minerálem vysoce ceněným právě pro svoji estetičnost.

RODOCHROZIT

Rodochrozit - kvůli barvě se mu také říká malinový kámen. Růžové zbarvení tohoto drahého kamene způsobuje přítomnost manganu. Rodochrozit pomáhá při migrénách, pomáhá tlumit a pochopit vlastní emoce, pomáhá nám najít rovnováhu. V ženách vzbuzuje mateřskou lásku.

RODONIT

Rodonit je křemičitan manganu, vápníku, případně dalších prvků. Je růžový, červený až hnědočervený. Pěkně zbarvené kusy rodonitu se používají jako ozdobný kámen. Zvláště ceněné jsou minerály s manganovými dendrity v podobě černých keříčkových útvarů. Krásné rodonity pocházejí z Uralu, USA, Madagaskaru a Austrálie. Léčí záněty kloubů, artritidu, imunitní systém, žaludeční nemoci, vředy, roztroušenou sklerózu, hojí rány, potlačuje křeče a zvyšuje plodnost.

RUBÍN

Rubín je vhodný pro sílu, ochranu, bohatství, radost a odvahu, také proti nočním můrám. Naleziště jsou na Srí Lance, Indii, Mexiku, Madagaskaru a Tanzánii. Užití - síla, radost, ochrana, bohatství, odvaha. Ulevuje při gastritidě, povzbuzuje trávicí trakt, léčí oči, žaludek, dělohu. Čistí lymfatický systém a slinivku břišní, posiluje krevní oběh, chrání před vznikem kožních chorob a léčí je.

RUBÍN VE FUCHSITU

Rubín ve fuchsitu je tvořen rubínovými zrny v hornině fuchsit. Je kamenem ochrany, zbavuje stresu, dává sílu zvládnout problémy, uvolňuje a dodává sebedůvěru. Vhodný na alergie, záněty, anémii a kožní potíže.

RUBÍN V ZOISITU

Rubín v zoisitu (anyolit) - je tvořen rubínem (červeně zbarvená drahokamová odrůda korundu – oxidu hlinitého), který zarůstá do sytě zelené zoisitové matrice. Původ Tanzánie. Podněcuje činnost korunní čakry, pomáhá při léčení duše v minulých životech, navozuje změněné stavy vědomí, rozvíjí individualitu, přičemž zachovává sepětí s okolím. Zesiluje biomagnetické pole kolem těla.

RŮŽENÍN

Růženín je světle růžovou odrůdou křemene. Zpravidla bývá zakalený, jen místy je průsvitný. Jeho něžně růžovou barvu mohou způsobovat příměsi oxidů manganu. Hlavní naleziště růženínu jsou v Brazílii (Minas Gerais), na Madagaskaru, v Indii a na Uralu. V Čechách se růženíny nacházely v okolí Písku. Má pozitivní účinek u chorob ledvin, srdce, jater a plic. Léčí infekce močové trubice. Má výborný vliv na poruchy plodnosti mužů. Odvádí z těla škodlivé látky a přebytečné tekutiny. Je velmi vhodný pro děti. Odstraňuje apatii, uklidňuje a posiluje srdeční činnost. Pomáhá při dlouhodobých nemocích, psychosomatických poruchách a střevních chorobách.

RYOLIT

Ryolit je obecný termín označující výlevnou horninu, která se skládá z křemene a alkalických živců, vzniká vulkanickou činností. Nalezištěm je Austrálie, Mexiko a USA. Udržuje přirozenou odolnost organizmu, léčí infekce, kožní potíže, cévy, odstraňuje ledvinové kameny, doplňuje energii a pomáhá při ukládání vitamínů B.

SAFÍR

Safír je kamenem moudrosti, přináší klid, ochraňuje lásku, podporuje věrnost. Přitahuje bohatství a prosperitu. Potlačuje depresi a udržuje rovnováhu v těle. Umožňuje soustředění, uklidňuje mysl, zbavuje nežádoucích myšlenek a napětí. Potlačuje depresi a duchovní zmatek. Nalezištěm je Srí Lanka.

SAGENIT

Sagenit je vlastně křišťál s vrostlicemi rutilu, říká se mu také Venušiny vlasy. Je to velice silný energetický kámen, který obnovuje v naší duši světlo a čistotu. Tiší všechny bolesti a nemoci.

SARDONYX

Sardonyx je odrůda achátu. Název sardonyx pochází od jména přístavu Sardy v Malé Asii, přes který se ve starověku dovážely drahé kameny z Indie do Řecka. Vedle Indie jsou známa rozsáhlá naleziště sardonyxu v jižní Brazílii. Sardonyx stejně jako achát byl odedávna používán k výrobě kamejí a pečetidel. Dodává odvahu, je kamenem síly a ochrany. Přitahuje přízeň a štěstí, posiluje vůli a vnáší štěstí do partnerských vztahů. Léčí plíce a kosti.

SELENIT

Selenit je vláknitou čirou odrůdou sádrovce. Pojmenovaný je po Seléne, řecké měsíční bohyni. Existuje ve více barvách - čirý, oranžový, modrý, zelený a hnědý. Naleziště jsou v Mexiku, USA a Řecku. Dodává tělu velké množství energie, rovná páteř a léčí její problémy, neutralizuje působení volných radikálů v těle.

SEPTÁRIE

Septárie je fosílie, jde o konkreci (zhuštění) jílovitých sedimentů. Septárie je známá jako Dračí kámen. Je původem z Maroka.

SERAFINIT

Serafinit nebo také andělský kámen, alias andělská křídla je lidový název pro odrůdu minerálu klinochloru. Své jméno získal díky svému vzhledu. Vlákna slídy uvnitř serafinitu tvoří zajímavé struktury podobné peříčkům. Stříbrné světlo, které se od nich odráží, působí velmi étericky. Připomíná záři křídel nejvyšších andělů - serafů, kteří podle Starého Zákona stáli nejblíže k bohu a svými křídly odráželi božské světlo a lásku. Serafinit se vyskytuje pouze na jednom světovém nalezišti a to v oblasti Bajkalského jezera ve východním Rusku.

SERPENTIN

Serpentin (také hadí kámen) existuje ve více barvách - zelená, žlutá, žlutozelená, tmavozelená, hnědá, červená a černá. Je to ochranný kámen, zejména před jedovatými živočichy, hady, pavouky, štíry apod. Je silně spjat se zemí a přírodou - uzemňuje. Serpentin všechny energie zjemňuje.

SERPENTINIT

Serpentinit (neboli hadec) je minerál zelené, žluté až černé barvy s vláknitou strukturou. Je kamenem ochrany, čistí prostor od negativních energií, snížuje náladovost, nervozitu a křeče.

SMARAGD

Smaragd je zelenou drahokamovou odrůdou berylu. Ve starověku prosluly Kleopatřiny smaragdy z dolů v Horním Egyptě. Do Evropy se tento drahý kámen dostal zásluhou španělských dobyvatelů Jižní Ameriky, kterým kromě zlata padlo do rukou až neskutečné množství smaragdů. Nalezištěm je Kolumbie a Brazílie.

SODALIT

Sodalit bývá světle až tmavě modrý, modrošedý, často s bílými žilkami. Tvoří nepravidelná zrna a zrnité agregáty, vzácně také dobře omezené krystaly. Vyskytuje se v některých typech vyvřelin či v přeměněných horninách. Nachází se mimo jiné v Namibii, Kanadě a Brazílii. Léčí potíže způsobené stresem a strachem, posiluje celý nervový systém, posiluje imunitu. Snižuje horečky a krevní tlak.

SOKOLÍ OKO

Sokolí oko je křemen prostoupený paralelními vlákny šedomodrého až sytě modrého amfibolu krokydolitu. Vyskytuje se pouze v několika málo světových lokalitách, z nichž absolutně nejznámější jsou naleziště v pohoří Doorn v Jihoafrické republice, kde provází výskyt tygřího oka. Sokolí oko je typické proměnlivým hedvábným leskem a sametovou šedomodrou barvou, používá se na výrobu figurek a šperků.

STROMATOLIT

Stromatolity vznikly vysrážením vápenného kalu na povrchu sinic či bakterií v bezkyslíkatém prostředí mělkých pravěkých moří. Stromatolity se dodnes vyskytují v některých západoaustralských mořských zátokách s vysokou salinitou. Zkamenělé stromatolity patří mezi nejstarší fosilie a mohou dosahovat stáří až 3,5 miliardy let.

SUGILIT

Sugilit je energeticky velmi silný kámen. Nalezištěm je Kanada. Sugilit mírní stres a nejrůznější fobie, vhodný při nemocech, tiší bolest, zvláště bolesti zubů, čistí krev.

TOPAZ

Topaz je po chemické stránce křemičitan hlinitý s podílem fluoru. Bývá čirý, žlutý, žlutočervený, světle modrý, nazelenalý a růžový. Vždy je skelně lesklý. Je nejdéle známým drahým kamenem. Podle pověsti našli na ostrově Cytis v Rudém moři ztroskotaní piráti kámen, který nazvali arabsky topazas = „hledali a našli“. Naleziště jsou na Madagaskaru, v Keni a Namibii.

TURMALÍN

Turmalín je silikát, složitý borokřemičitan hliníku, železa, hořčíku a dalších prvků, jež dotvářejí jeho barevné odrůdy - elbait, dravit, černý skoryl, modrý indigolit, růžový a červený rubelit, zelený verdelit, růžovozelený melounový a další (celkem 11 odrůd), průhledný až průsvitný, skelného lesku, nezřetelné štěpnosti. Nalezištěm je Rusko, Mexiko, Brazílie, USA i ČR. Působí ve prospěch svého majitele, dodává mu odvahu a přináší radost.

TYGŘÍ OKO

Tygří oko je křemen prostoupený paralelními vlákny tzv. krokydolitového azbestu, vláknité odrůdy amfibolu riebeckitu. K získání hodnotného materiálu je nutno odtěžit značné množství mateční horniny. Vyskytuje se pouze na několika málo světových lokalitách, z nichž absolutně nejznámější jsou naleziště v pohoří Doorn v JAR. Tygří oko je typické proměnlivým hedvábným leskem a nádhernou zlatou barvou.

TYGŘÍ ŽELEZO

Tygří železo obsahuje minerál hematit, má vláknitou strukturu. Naleziště se nachází v Jihoafrické republice. Podněcuje tvůrčí a umělecké schopnosti, probouzí nadání. Pomáhá dosáhnout pozitivních změn v životě.

TYRKENIT

Tyrkenit je většinou modře zbarvený magnezit čí howlit, napodobeniny tyrkysu. Patří mezi levnější kameny.

TYRKYS

Tyrkys řadíme do skupiny fosfátů. Název tyrkys je odvozen z francouzského slova turquiose – turecký. Do Evropy byl tyrkys zprostředkováván z iránských nalezišť právě přes Turecko. Tyrkys patří k prvním drahým kamenům ceněným civilizacemi po celém světě. Po tisíciletí je využíván jako amulet a šperk v Egyptě a Persii. Mezi nejznámější naleziště dnes patří Čína, USA, Kongo, Austrálie, Chile.

UNAKIT

Unakit je hornina, jejímiž hlavními složkami jsou zelený epidot (křemičitan vápníku, hliníku a železa), růžové živce a křemen. Nalezištěm je USA a Jihoafrická republika. Unakit se na trhu objevil teprve nedávno. Pomáhá při rekonvalescenci (zvláště po těžkých chorobách), léčí rozmnožovací orgány, pomáhá v těhotenství, podporuje růst vlasů, v případě potřeby pomáhá přibrat na váze.

VLTAVÍN

Vltavín je tektit, nachází se v Čechách v okolí řeky Vltavy. Známé naleziště je například v Chlumu. Vltavíny jsou zelené barvy a obsahují různě velké bublinky. Je to velmi vzácný a drahý kámen. Největší sbírka v České republice se nachází v Národním muzeu. Z vltavínu se vyrábí také krásné skulptury a řezby.

ZÁHNĚDA

Záhněda je kouřově hnědá, průhledná nebo průsvitná odrůda křemene. Hnědé zbarvení je patrně způsobeno příměsí hliníku, železa či radioaktivním ozářením. V Čechách se tento drahý kámen nachází v podobě velkých krystalů u Velkého Meziříčí. Světově proslulá naleziště záhnědy jsou v Alpách a Brazílii. Záhněda léčí nohy, břicho, přináší úlevu od bolest (hlavně bolestí hlavy). Výborná proti depresím, zahání strach, je ochranným kamenem.